Şip Şak Makarna! Sağlıklı mı? - Pollyfy - Blog
7161
post-template-default,single,single-post,postid-7161,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-12.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Şip Şak Makarna! Sağlıklı mı?

Öğrenci evlerinin daimi üyesi, annelerin en hızlı yemek seçeneklerinden… Yapımı pratik, hızlı pişen, evde yemek yoksa hemen hazırlanabilen bir yemek: Evet makarna! dedik ve Biz de Pollyfy’ı kullanan 2072 üyemize Şip Şak Makarna! Sağlıklı mı? diye sorduk.

Sizce makarna sağlıklı mıdır?

Makarna karbonhidrat içeren bir besindir ve Akdeniz, Asya, Latin Amerika ve vejetaryen diyetleri gibi geleneksel beslenme düzenlerinin en temel yiyeceklerinden biridir. İlk defa 1154 yılında Sicilya’da ortaya çıkmıştır. Daha sonradan farklı soslarla, değişik baharatlarla harmanlanarak İtalya deyince akla gelen ilk yemeği oluşturmuştur. Hemen hemen her eve giren makarnayı gelin yakından inceleyelim. Mutfağımızın eksilmez üyesi makarna, sağlıklı mı? Tüketmeli miyiz? Ne sıklıkta tüketiyoruz? Pollyfy katılımcılarına sorduk ve aldığımız sonuçlara göre, %65,5lik bir oran evet sağlıklı derken, %34,5 ise sağlıksız olduğunu söylemektedir.

Makarna mı? Ne’li istersiniz?

Makarna'ya en çok ne yakışıyor?

Yemek kültüründe birbirinden ayrılmayan birini deyince, diğerlerinin adını andığımız bazı yiyecekler vardır, birbirlerini tamamlarlar. Örneğin, patates köfte, nohut-pilav-turşu… gibi beğenilen ve damak tadımıza yapışmış kombinasyonlar vardır. Mesela arkadaşınız makarna yapacak ve size soruyor:” Ne’li istersin?” Verilere bakacak olursak, %45,1lik kısım yoğurtla yemeyi ,%40,1’lik kısım ketçapla,  %6,2 mayonezle ve %8,6lık kısım da yanına bir şey istemeyip sade cevabını vermektedir.

Acaba Makarna Şişmanlatıyor mu? Tabi ki diyorsanız…

Katılımcılarımızın %65,5’i evet şişmanlatıyor derken, %34,5’i kilo aldırmadığını savunmakta. İtalya’da yapılan araştırmaya göre, makarnanın şişmanlatmadığı ve hatta obezite riskini bile düşürdüğü iddia edildi.

Sizce makarna şişmanlatıyor mu?

Amerikanın Sesi’nin haberine göre; “Beslenme ve Diyabet” isimli bilim dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, Akdeniz usulü beslenme, vücut kütle endeksinin sağlıklı bir seviyede kalmasını sağlıyor, bel çevresinin ölçüsünün azalmasına yarıyor. Uzman Licia Lacoviello, “Makarna genel olarak, zayıflamak istiyorsanız, önerilmeyen bir yiyecektir ve hatta tamamen günlük öğünlerin içinden çıkarılır. Ancak araştırmamız gösterdi ki bu tutum oldukça yanlış” şeklinde konuşmuştur.

 Hızlı ve Lezzetli… O Bir Kurtarıcı… Makarna Ne Kadar Yaşamımızda?

Günlük yemek tercihleri bir süre sonra beslenme alışkanlıklarına dönüşür. Daha önce hiç düşündünüz mü? Yemek düzeniniz nasıl ve nelerden oluşuyor? Hızlı ve kolay hazırlanan makarna ne kadar hayatınızda yer edinmiş?

Haftada kaç kere makarna tüketiyorsunuz?

Aldığımız cevaplar  %37,9 ile haftada 1 kez, %29,6 ile haftada 2 kez, %14,7 ile 3 kez, %4 ile 4 kez, %5 5 kez ve üzeri tüketildiğini söylerken; %8,8 hiç tüketmediğini belirtiyor.

Makarna alırken dikkat ediyor muyuz?

Alışveriş yaparken, birtakım ölçütlere göre seçim yapılır. Makarna alırken dikkat ettiğimiz ölçütleri sizlere sorduğumuzda, 61,2% lik oran kaliteyi, 19,8% lik oran markayı,19,0%lık oran fiyatı önemsediği sonucunu elde ettik. Buradan insanların kaliteye verdiği önemi görmekteyiz. Sağlık bakanlığının onayladığı ürün olup olmaması, tse damgası, makarnanın içeriği ve son kullanma tarihleri kalite konusunda dikkat edilebilir ölçütlerdir.

Makarna alırken neye dikkat ediyorsunuz?

Marka ile kalite birbiriyle paralel ilerleyen kısıtlardır. Bir markayı tercih etme sebebi kalitesinden veya fiyatından dolayı olabilir veya bir yerde duymuşluk, tanınmışlık hissi elimizi o ürüne götürtebilir. Örneğin, bir tanıdığınızın o üründen memnun kaldığını belirtmesi bilinçaltınıza işleyen elinizi o ürüne yönlendiren bir kuvvettir. Fiyat kıstasına gelirsek bireyin gelir durumuna göre şekillenmektedir.

Hangi Çeşit Makarnayı Tüketiyoruz?

Sunum iştahı etkileyen bir husustur, insanlar gün geçtikçe şekillere, sunumlara anlam vermiş ve buna göre seçimlerde bulunmuştur. Tüketimi yönlendiren bir ok olmuştur. Ve böylece sunum tadı kadar önemli olmuştur.

En çok hangi çeşit makarna türlerini tüketiyorsunuz?

Makarna sunumu yani öncelikle şekillerine gelecek olursak, Spagetti 69,6% ile ilk sırada olup kelebek makarna 45,6%  ile ikinci sırada. Burgu makarna 35,9% ile takip ediyor bu sırayı. Akabinde Erişte 20,6% ile, Farfalle 17,4% ve Fırın makarna 14,3% takip ediyor. Şekiller hem görsel olarak, hem de yeme-pişirme  kolaylığı açısından tercih edilebilir. Örneğin spagetti popüler bir makarna çeşididir ayrıca pişirme kolaylığı mevcuttur. Diğer türlere nazaran suya koyup karıştırmanız gerekmez. Fazla çeşit olması tüketimi kamçılayan bir husustur.

Makarna Hangi Kategoride? Ana Yemek mi? Garnitür mü?

Makarnayı nasıl tüketiyorsunuz?

Yemek kültürü dünyanın farklı farklı yerlerinde çeşitlik göstermektedir. Örneğin; Uygurlarda çay yemekten önce içilirken, Türk kültüründe çay yemekten sonra tercih edilir. Yahut Arap kültüründe falafel(köfte) ana yemek olarak tercih edilirken, Türk kültüründe köfte daha çok patates, pilav ile eşlik eder. Türk mutfağına baktığımızda makarnayı ana yemek olarak kullanan 57,9%’lık oran ve yemeğin yanında tercih eden %42,1’lik oran çıktısını görmekteyiz.

 

 

Sende Pollyfy uygulamamızı indirerek daha fazla blog içeriği oluşturmamızda bize yardımcı olabilirsin

No Comments

Post A Comment