Yine mi Reklamlar? - Pollyfy - Blog
7501
post-template-default,single,single-post,postid-7501,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-12.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Yine mi Reklamlar?

Günümüzde neredeyse hayatımızın tamamına yön veren dijital dünya, pazarlama faaliyetlerinin de odağını oluşturuyor. Geleneksel reklam mecraları hâla varlığını sürdürse de, internet reklamcılığı alanına yapılan yatırımlar günden güne artış gösteriyor.

Pollyfy’ı kullanan 2106 üyemize sorduk ve “Hayatımıza Dokunan İnternet Reklamlar” araştırma sonuçlarını sizler için derledik.

Araştırmam Gereken Bir Konu Var, İnternet’e Yazdım, Tıkladım ve Okuyacağım Derken… Yine mi Reklam?

"İnternet

İster Facebook’ta gezinin, ister Google’da arama yapın ya da 2 dakikalık bir video izleyin. Bu sırada  her yerden fırlayan reklamlar çoğumuzun sinirlerini bozuyor olsa da, bu reklamlara tıklayıp bilgi edinen kesimin varlığı da azımsanmayacak kadar fazla. Katılımcıların %57’si reklama tıklamadığını söylerken, %43’lük bir kısım ise bu reklamlara tıkladığını belirtiyor. Mesela 2 gün önce arayıp bulamadığınız bir ürün reklam olarak karşınıza çıksa, hemen tıklayıp bakmak istersiniz değil mi? İşte Google da tam olarak böyle bir algoritmayı takip ediyor.

Bu reklamlara kim tıklıyor? Niçin tıklıyor? Hangi reklamlar ilgi çekiyor?

Teknoloji günbegün güncellenen bir alandır. Elimizdeki model eskimeden 2-3 üst versiyonu piyasaya sürülüyor. Hali hazırda dijitalleşen dünyadan bahsederken katılımcıların İnternet’te en çok tıkladığı reklam türü %41 ile elektronik ürünler.

İnternet reklamlarında en çok ilginizi çeken ürünler

Daha sonra %22,3 oranında giyim eşyası takip ediyor bu sırayı.  %10,4 oranında kozmetik ürünler ve %9,8 oranında aksesuar tıklanmasıyla modanın internet üzerinden de etkili bir şekilde faaliyet gösterdiğini görmekteyiz. Hem de saniyeler içinde, birçok modele bakarak, rengini ve bedeni gruplayarak. %16,5 oranında tıklanan kitap reklamları (özellikle sosyal medyada) kitap ve kahve; deniz, kum ve kitap; kitap ve müzik gibi çeşitli kombinasyonlara eşlik edebilmektedir.

Reklamlar İstenmeyen Ama Etkili Slogan

İnternet reklamları görsel bir şölen sunduğu için akılda kalıcılığı sağlıyor olacak ki, katılımcıların %59,9’luk büyük bir kısmı da farklı farklı sayfalardan aynı reklamı gördükleri için normal olarak hafızalarına kazındığını belirtiyor.

İnternet sitelerinde gördüğünüz reklamları tıklar mısınız?

İnternet reklamlarının akılda kalıcı olmadığını belirten %19,9’luk kısım ile bu konuda fikri olmadığını düşünen %20,2’lik kısım ise bu kadar reklam, marka ve sloganın kafa karışıklığına neden olduğunu düşünmektedirler. Hızla yığılan veri karşısında ne yapacağımız konusu  hepimizin aklında soru işareti oluşturmakta.

Marka ve Müşteri Arasındaki Köprü: Reklamlar…

Ürün tanıtımında itinayla vurgulanan marka, haliyle çoğumuzu bu markayı araştırmaya itiyor. Çünkü hepimiz uygun fiyata kaliteli ürün almak isteriz. Diyelim ki deterjan alacağız ihtiyacımız olan zorlu lekeleri çıkaran, az kimyasal içeren o deterjanı üreten markayı bulmak isteriz.

 

İnternet reklamlarında en çok ilginizi çeken ürünler

Bazen de enerjimizin düşük olduğu durumlarda, hangi markanın çikolatası keyfimizi yerine getiriyordu gibi sorulara cevap ararız.Katılımcıların %58,2’lik kısmı marka hakkında bilgi alıp sonra ürüne yönelirken, %26,6’lık kısmı ise sadece işini gören bir ürünü direkt aldıklarını, markaya pek takılmadıklarını belirtiyor. %15,2’lik kısım ise bu durum karşısında kararsız

 İnternet Reklamlarını Ne Zaman Sonuna Kadar İzliyoruz?

İnternet reklamları, biraz sonra izleyeceğimiz diziden daha çok ilgimizi çektiyse izleriz. Daha önce görmediğimiz bir reklamı veya ilgi alanımıza dahil olan reklamları izleriz. Durum böyle olacak ki %25,5’lik kısım ara sıra, %38,7’lik kısım ise nadiren izlediğini belirtiyor.

İnternet sitelerinde gördüğünüz reklamları tıklar mısınız?

%25,2’lik kısım ise reklam çıktığı anda hemen kapattıklarını, zamanını reklam izlemeye harcamak yerine asıl meseleye geçtiklerini belirtiyor. Reklamları sık sık sonuna kadar izlediğini belirten %5,8’lik kısım ile her zaman izlediğini itiraf eden %4,8’lik kısım ise kimimize ilginç bir cevap olarak gelse de gerçekten reklam izlemekten hoşlandıkları yorumunda bulunuyorlar.

Sende Pollyfy uygulamamızı indirerek daha fazla blog içeriği oluşturmamızda bize yardımcı olabilirsin

No Comments

Post A Comment