Kültürlü Olmak ya da Olmamak - Pollyfy - Blog
7568
post-template-default,single,single-post,postid-7568,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-12.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Kültürlü Olmak ya da Olmamak

Yaşamımızı devam ettirebilmemiz için hava gibi, su gibi, ekmek gibi temel ihtiyaçlarımız var. Kültür dediğimiz kavram olmazsa olmazımızdır bu noktada. İlber Ortaylı hocanın meşhur ‘çok cahilsin keşke ölsen’ repliğindeki cahillik durumu. İşte! Peki kültür dediğimiz nedir? Sözlük tanımıyla bir toplumun duyuş ve düşünüş birliğini oluşturan, gelenek durumundaki her türlü yaşayış, düşünce ve sanat varlıklarının topu. Birey içinse hayata bakışı, gündeme hakimiyeti, etrafına farkındalığı simgeler. Kişinin kültürel hassasiyete sahip olması ise kültürel faaliyetlerde bulunmasıyla sağlanır. Sinema, tiyatro, opera, konser, bale, kitap okumak… gibi faaliyetler bizlerin tecrübe kazanmasını, farklı perspektiflerden hayata bakmamızı, sosyal bir insan olmamızı sağlar. Gerçekleştirdiğimiz ‘Sosyokültürel Araştırma’ ile kültürel faaliyetlere ne derece önem verdiğimizi ve katıldığımızı araştırdık. Araştırma 563 kişiyle yapılmış olup 377 erkek ve 168 kadın kullanıcımız araştıramamıza katılmıştır.

VİZYONDA NE VAR?

Ayda ortalama kaç kez sinemaya gidiyorsun?

Sinema sektörü bir yol gibidir. Günbegün yeni filmlerin eklenmesiyle zenginleşir, yol devam eder. Bu yol eskiden bugünden gelecekten bir dünya sunar önümüze. Bu kimi zaman bir dram,bir komedi, bir korku olur. Hikayesiyle ağlatır, karakterleriyle güldürür. İnsanın hayal dünyasını besler, izleyene bir mesaj verir. Kullanıcılarımızın %34,6’sı ayda ortalama 1 kez vizyonda ne var deyip sinemaya gittiğini söylerken, %24,7’si sinemaya gitmiyorum diyor. Pek ala sinemaya gitmeyip film izleyenler de bulunuyor. Fakat bu yüzdelerden halkımızın sinema izleme girişiminde az bulunduğunu çıkartıyoruz. %18,8’lik kısım ayda 2 kez, %11,9’lük kısım ayda 3 kez , %6’lık kısım ayda 4 kez ve %4,0’lık kısım ayda 5 kez ve üzeri sinemaya gitmekte olduğunu belirtiyor.

ÜÇ İKİ BİR PERDE!

Ayda ortalama kaç kez tiyatro gidiyorsun?

Kültürel gelişmeyi sağlayan gizli güçlerden biri sanatsal ve eğitsel bütünlüğüyle tiyatrodur; öyle ki sanatsal duyguyu en etkin biçimde topluma aktaran bir araç durumundadır. Tiyatro uyarı görevini yaptığı kadar, topluma duyarlılık da kazandırır. Ne var ki buna rağmen toplumumuzun tiyatroya %60,6’sı gitmiyorum diyor. Bu oranı %17,6 ile ayda 1 kez, %8,3 ile ayda 3 kez, %7,1 ile ayda 2 kez, %4,4 ile ayda 4 kez ve %2 ile 5 kez ve üzeri ayda ortalama gittiğini söylüyor. Tiyatroya bu anlamda maalesef yeteri kadar önem verilmiyor. Hep aynı örgüden oluşan özgün olmayan diziler yahut kalitesiz içerikte kısa videolar ortalıkta dolanırken tiyatro sanatının, sanatçının, ekibin, yazarın emeğinin değerinin anlaşılması için çalışmalar yapılmaktadır.

OPERA MI? YA UYURSAM?

Ayda ortalama kaç kez operaya gidiyorsun?

Kültürel faaliyetlerden diğerleri ise bale, opera, konser sayılabilir. Ayda ortalama kaç kez bale, opera, konser (diğer) gidiyorsun diye sorduğumuzda %66,1 Gitmiyorum, %13,9 1 kez, %6,6 2 kez, %8,5 3 kez, %2,7 ise 4 kez cevabını oyladı. Bale, opera türlerinin ülkemizde halk tarafından tiyatro, sinema gibi sindirilmediği gerçeğinin oranlara yansıdığını görebiliyoruz. Ayrıca opera bale sırasında uyuklamak farklı yerlerde işlenen, toplumu yansıtan bir motif olmaktadır. Konserler ise özellikle genç kitleler tarafından tercih ediliyor.

 

Sende Polify uygulamamızı indirerek daha fazla blog içeriği oluşturmamızda bize yardımcı olabilirsin

No Comments

Post A Comment