Blog mu Pek Okumam Ama… - Pollyfy - Blog
7638
post-template-default,single,single-post,postid-7638,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-12.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Blog mu Pek Okumam Ama…

Blog, insanların öğrendiklerini, bildiklerini, paylaşmak istediklerini yazdığı web tabanlı bir sistemdir. Web ve Login (weB-LOGin) kelimelerinin birleşmesiyle oluşan bir sözcüktür. Zamanla değişime uğrayarak gündelik hayatta blog şeklinde kullanılır hale gelmiştir. Blog kişiye ait takipçilere açık bir sayfa sunup ziyaretçi kabul ediyor. Ayrıca blogların içeriği geleneksel internet içeriğinden farklılık gösterdiği için sadece bloglar için kurulmuş özel indeksleme mekanizmaları ve arama motorları bulunuyor. Teknolojinin daha da hayatımıza ait olmasıyla sanal içerik oluşturma yolunda adımlar atılıyor. Türkiye’de blog dünyasından ne kadar haberdar, ne kadar blog dünyasının içinde diyerek sizler için bu yazıyı derledik.

Araştırma 316 kişiyle yapılmış olup 134 erkek ve 182 kadın kullanıcımız araştırmamıza katılmıştır.

BLOGLAMA ATLAYAMAMIŞIZ

Blog (Blogger) yazılarını ne sıklıkla okumaktasınız?

Bir şeyi öğrenmek istediğinizde o konuyu araştırırsınız, kaynaklarda tarama yaparsınız. Her yerde rakamlar farklılık gösterse de dünya üzerinde yaklaşık 200 milyona yakın blog var ve bu tarama işleminde kullanabilecek bir sürü kaynak var demek oluyor. Peki başvurduğunuz kaynakları ne kadar sıklıkta takip ediyorsunuz? Blog (Blogger) yazılarını ne sıklıkla okumaktasınız? Maalesef ki %43,7 ile çoğunluk Hiçbir zaman cevabını vermiş. Kullanıcıların %23,1’i Ara sıra takip ederken, %20,9’u Nadiren takip ediyor. %9,5’i çok sık ve %2,8’i Her zaman blog yazılarını okuduğunu söylemekte. Görüyoruz ki kaynak havuzuna yeterince girilmiyor, bu alana bloglama atlayamamışız. Kitap okumayan bir toplum olarak maalesef ki eksikliği bloglar okurluğunda da görmekteyiz.

SANAL TOPLULUKLAR TOPLANMIŞ MI?

Çevrimiçi Topluluklar (Forumlar, Sözlükler) sosyal medya kanallarını hangi sıklıkla kullanmaktasınız?

Çevrimiçi Topluluklar (Forumlar, Sözlükler) bilgi akışını sağlayan platformlardır. Farklı düşüncelerin aynı pencereye girdiği, rahatça yorumların yapıldığı sözlükler… Ve kişilerin bireysel tecrübelerini, işleriyle ve kurumlarıyla olan ilişkilerini, neleri sevdiklerini, sevmediklerini, hatta nelere güldüklerini bulabiliyorsunuz. Bu bağlamda çevrimiçi topluluk sosyal medya kanallarını hangi sıklıkla kullanmaktasınız diye sorduk. % 32,6’lık oran Ara sıra derken, %23,4 ‘lük oran Nadiren, %19,3’ü Çok sık, %15,2 Hiçbir zaman, %9,5 Her zaman cevabını veriyor. İnternetten ayrılamayan bir toplum olarak bu toplulukları çok takip etmiyoruz. Peki neden? Her konu her insanın dikkatini çekmiyor evet. Konu ilginç ama yazan kişilerin üslubu beğenilmiyor cevabı da pek mümkün. Sonuç olarak yararlı bilgi kadar çöp veriler de bulunmakta.

 

 

 

Sende Polify uygulamamızı indirerek daha fazla blog içeriği oluşturmamızda bize yardımcı olabilirsin

No Comments

Post A Comment