Müzik Değişince Dans da Değişir - Pollyfy - Blog
7650
post-template-default,single,single-post,postid-7650,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-12.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Müzik Değişince Dans da Değişir

Müziğin temeli Eski Yunan Felsefesine dayanır. Sözcük kökeni Yunanca Musiki-musika-muzika-müzik kelimelerinden gelmektedir. Yunan alfabesinde m-o-u-s-a harfleriyle yazılan peri anlamındaki kelimenin sonuna gelen –ike veya –ika takısı, o kelimeye konuşulan dil anlamını kazandırır; müzik perilerin dili demektir kısaca. Ruhani bir boyuttur. Gelişim süreci insanın doğadaki sesleri taklit etmesiyle başlamış, günümüzdeki modern halini alana kadar uzun bir zaman geçmiştir. Akımlardan, tarihsel süreçlerden etkilenmiştir. Her dönem kültürlere, insanlara göre farklı bir tarzı, tadı yakalamıştır. Her dönemin kendine has ayrı melodi ve ritmi kullanılmıştır. Dinleyen de duygulara yönelik etkileşim yapmaktadır. Böylece tarihler boyunca insanları birçok yönden(sosyolojik-psikolojik, akustik, politik vb.) etkilemiştir. Müzik değiştikçe insanlar değişmiştir. İnsanlar değiştikçe müzik de değişmiştir. Yani Nietzche’nin dediği gibi müzik değişince dans da değişir. İnsan eylemleri, dolayısıyla insanlar değişir. Bu yazımızda müziğin bireylerdeki yerine, müziğe olan ilgiye gelin birlikte bakalım. Araştırmamıza 1441 erkek ve 620 kadın toplam 2061 kullanıcımız katılmıştır.

HADİ AÇ BİR MÜZİK! DİNLEYELİM

Müzik dinlemeyi severim.

Müzik ruhumuzun gıdasıdır diye boşuna denilmemiş olsa gerek. Nasıl yemek yemeye, uykuya, sosyalleşmeye ihtiyacımız varsa müziğin de ruhumuz açısından maddi ve manevi değeri küçümsenemez. Ayrıca “ Müziksiz hayat hiçe benzer, müzik kalbin ve ruhun gıdasıdır o gıdadan kimse mahrum kalmasın” demiştir Mevlana. Kullanıcılarımıza müzik dinleme sıklığını sorduğumuzda, %51,4 ile kullanıcılarımız her zaman müzik dinlerim diyor. %28,2 çoğunlukla, %17,9 çok sık dinlemese de bazen nadiren dinlediğini söylüyor. Hiçbir zaman dinlemeyen ise %2,5‘lik bir oran bulunuyor. Hiç dinlemeyen kitlenin az olması, beklenen bir sonuç. Fakat bu noktada müziğin yerine ne koyduklarını onlara sormak gerek.

PEKİ MÜZİK ELZEM Mİ? MÜZİKSİZ YAPAMAM!

Müzik olmasaydı hayatım daha kısır olurdu.

Müzik nasıl yapılıyor diye baktığımızda insan ya da çalgı seslerini alıp biçimsel güzellik ya da duygusal ifade yaratacak biçimde düzenlenerek bir araya geliyor ve sonucunda oluşan sanat: Müzik. Peki müzik olmasaydı ne olurdu? Hayattan müziği alsak geriye ne kalırdı? Hayat daha kısır olur muydu? Bir insan nasıl bilmediği bir şeyin nasıl olduğunu bilmezse, müzik sevmeyenler de hayatın o yönünü müziksiz keşfedememiş sayılır. Kullanıcılarımızın ise %15,7’si müziğin etkisine henüz karar verememiş. %54’lük büyük kısım olmaz müziksiz yapamam diyor. Buna rağmen şaşırtıcı bir şekilde %30,3’lük kısım müziksiz de olur diyor.

YA ŞEY ŞEY! …

Ya bu şey değil mi? Şey!.. diye başlayan cümlelerimiz vardır ya, yolda yürüyoruzdur bir yerden kulağımıza çalınır yahut arkadaşımız mırıldanır.

Birçok şarkının ve müzik parçalarının ezgilerini bilirim.

Bir şarkı, bir melodi duyarız. Hatırlamaya çalışırız. Birçoğumuz hızlıca bilir, birçoğumuz bir iki saat sonra hatırlar heh işte buydu der, bulmanın rahatlığını yaşar ya o an.
Birçoğumuz da teknolojiye sığınıp çeşitli programlarla ulaşır şarkıya. Hatırlamak, bilmek hem çok dinlemek hem de dikkatle dinlemekle doğru orantılı diyebiliriz. Pollyfy kullanıcılarımıza sorduğumuzda %62,1’i şarkı ve müzik ezgilerini bilirken, %18,7’si bilmediğini söylüyor. %20,2 ise bilip bilmediği konusunda kararsız kalıyor.

 

 

Sende Polify uygulamamızı indirerek daha fazla blog içeriği oluşturmamızda bize yardımcı olabilirsin

Post A Comment