Niye Araştırıyoruz? - Pollyfy - Blog
15585
post-template-default,single,single-post,postid-15585,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-12.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Niye Araştırıyoruz?

Bir konu hakkında ortaya fikir atmadan önce o konuyu araştırdıysanız, bilginizin doğruluğunu savunmanız daha kolay olacaktır. Çeşitli kaynaklar üzerinden elde edilen, üzerinde inceleme yapılabilecek her türlü bilgiyi veri olarak tanımlayabiliriz. Veri toplama yöntemlerinden bazıları şunlardı;

1.Anket
2.Gözlem
3.Mülakat

Şimdi anket ile veri toplama yöntemini ele alalım. Ankette, daha önceden belirlenmiş bir sıralama ile oluşturulan sorulara (ifadelere) verilen cevaplarla veri elde edilir.

Anket Türleri:
1.Geleneksel Yöntem (Cevaplayıcının yönettiği)
-Elden bırakma, faksla, postayla
2.Araştırmacının yönettiği
-Telefonla
3.Modern Yöntem
-E-posta ve internet anketi

Anket yöntemi ile geniş bir gruptan, çok miktarda veriyi kısa zamanda ve kolayca alabiliriz. Herkese aynı sorular yöneltildiği için araştırmada birlik sağlanır. Ayrıca gizlilik garantisi daha yüksektir. Ancak anket yönteminin olumlu taraflarının yanında bazı zayıf yönleri de vardır. Mesela; sorular herkes tarafından aynı algılanmayabilir veya içtenlikle yanıtlanmayabilir. Bunun sonucunda, maalesef, geri dönüş oranları da düşük olabilir.

Araştırmaların tarihine inecek olursak; kamuoyu araştırmaları ilk kez 20. yüzyılın başlarında ABD’de, gazeteler tarafından yapıldı. Başkanlık seçim sonuçlarının öngörüsü için kullanılan kamuoyu araştırmalarının, siyaseti nasıl şekillendireceği tahmin edilmiyordu. Fakat 1936 yılında George Gallup’un Roosevelt’in başkan olacağına yönelik tespitiyle beraber kamuoyu araştırmalarının niteliği de değişti. İtibar edilmeyen kamuoyu araştırma şirketleri, saygın bir hale gelirken, şirketlerin kullandığı yöntemler her geçen yıl gelişti.

Bir tüzel kişinin, gerçekleştirmek istediği eylemi hayata geçirmeden önce araştırma yapmasının, elbette ki şirkete maddi ve manevi olarak önemli geri dönüşleri olacaktır. Özellikle içinde bulunduğumuz bilgi çağında firmaların tüketici davranış ve tutumlarını tam kestirememesi, eylemlerinde ikilemde kalmaları bu araştırmaların önemini iyice arttırmıştır.

No Comments

Post A Comment

%d blogcu bunu beğendi: